FILMY O TANGU

ORAZ FILMY Z TANGIEM "W ROLI GŁÓWNEJ"

Główne kryterium: "polecane przez pasjonata tanga innym pasjonatom tanga". Niektóre trudne do zdobycia; nie ma tu natomiast filmów "prawie niemożliwych do zdobycia". 

[1] FILMY FABULARNE PEŁNOMETRAŻOWE

Trzeba przejść do YouTube, aby obejrzeć.

"Tango desnudo" ("Naked tango", "Nagie tango", 1990). Ten mało u nas znany film jest dostępny online w angielskiej wersji językowej. Wielu stawia go w absolutnej czołówce "atmosfery tanga" (mimo, że samo tango występuje w tym filmie dość marginalnie). Scenariusz jest tylko inspirowany faktami historycznymi. Co ważne, jednak faktami - niezwykle mrocznymi, a jednocześnie niezwykle istotnymi dla historii i genezy tanga! - koniecznie zobacz: Cwi Migdal. Film dostępny w pełnej wersji w YouTube (ang.)

Patrz też: Filmweb.pl
Powyżej: kultowa scena tanga.

Scent of a woman (Zapach kobiety) (1992). Patrz też: Filmweb
Uwaga: to wcale nie jest film o tangu! A jednak zaledwie kilkuminutowa, kultowa scena, w której główny bohater (Al Pacino) wygłasza słynne zdania o tangu a potem tańczy do Por Una Cabeza, przeszła do historii sama w sobie.
Ciekawostka: pierwotna wersja tego filmu (Profumo di donna) pochodzi z 1974 r (zob. Filmweb), zaś pierwotna wersja kultowej sceny tanga wygląda tam zgoła inaczej.

"The Tango Lesson" ("Lekcja tanga", 1997). Formalnie to nie jest film o tangu, jednak tango jest tam obecne na kilku płaszczyznach jednocześnie. Mnóstwo scen tanga i mnóstwo muzyki. Film dostępny w YouTube w całości tylko w wersji francuskiej

Patrz też: FilmWeb.pl

"Tango" (1998) Ten film Carlosa Saury, to nagrodzony za muzykę, a nominowany i do Oscara quasimusical. Nie jest bezpośrednio o tangu, jednak jest tam naprawdę wiele tanga (a zobaczyć można i tango, i milongę, i canyengue). Przez wielu tangueros uważany za kluczowy, przez wielu innych krytykowany za "brak atmosfery tanga".

Patrz też: FilmWeb.pl
Powyżej: scena końcowa.

Assassination tango (2002). Bohaterem jest przybyły do Argentyny płatny morderca, który daje się uwieść tangu dzięki pięknej tancerce. 

Patrz też: Filmweb 
Powyżej: trailer.

Le Tango des Rashevski (Tango Rashevskich) (2003).  Adolphe Rashevski podróżuje do Izraela z wnukiem, ale jego brat, ortodoksyjny rabin, odmawia przybycia na pogrzeb siostry Rosy, która przeżyła Auschwitz. Po powrocie do domu rodzina i ich nieżydowscy i niedoszli partnerzy zmagają się z podejściami do żydowskiej krwi, tradycji i religii. Miłość przezwycięża jednak (prawie) wszystkie problemy. W tle tylko trochę tanga.

Patrz też IMDB.  Patrz też Filmweb
Powyżej: trailer.

Nie jestem tu po to, żeby mnie kochano. (Je ne suis pas là pour être aimé), (2005). Sympatyczny melodramat. Lekcje tanga odmieniają nudny żywot głównego bohatera. W jednej ze scen tańczą znakomici Géraldine Rojas & Javier Rodriguez (do "Bahia Blanca" Di Sarliego).

Patrz też: Filmweb.pl

"Valentina's Tango" (2007). Czarna komedia (właściwie mieszanka greckiej tragedii z farsą). Film w Polsce praktycznie nieznany i dla nas... mało czytelny. Dostępny w całości w Dailymotion (język angielski).

Patrz też: FilmWeb.pl
Powyżej: trailer.

"Tango Libre", 2012. Namiętność, tango i dramat (a chwilami tragifarsa). Warto obejrzeć już dla samej sceny, w której ikona i współtwórca tanga, (Mariano "Chico" Frumboli, tu; więzień) mówi "tak, wszyscy (Argentyńczycy tańczą tango). Oprócz mnie".  W scenie męskiego tanga argentyńscy maczo w belgijsko-francuskim filmie tańczą w kaliskim więzieniu.

Patrz też: FilmWeb.pl
Powyżej: trailer (niemiecki).

"Tanze Tango mit mir" (2021). Film telewizyjny, komediodramat muzyczny. Po zawale serca Frank zostaje wypisany ze szpitala z zaleceniem, by w przyszłości unikał nadmiernego wysiłku fizycznego. W teatrze, w którym pracuje jako portier, odbywają się próby grupy tańczącej tango. W zaciszu portierni Frank stawia swoje pierwsze kroki w tangu i zaczyna się nim fascynować. Ukrywa swoją nową pasję przed rodziną i bierze lekcje. Kiedy żona dowiaduje się o tym bezsensownym i niebezpiecznym hobby męża, musi on opuścić mieszkanie i przeprowadza się do teściowej Frank nie zrezygnuje ze swojej pasji, a rodzina musi dokonać wyboru.

Patrz też: IMDB

[2] FILMY FABULARNE KRÓTKOMETRAŻOWE

Powyżej: trailer

Tanghi Argentini (Argentyńskie tango). (Belgia, 2006). Niespełna dwunastominutowa, sympatyczna fabułka. Dostępny w całości online na Facebooku (napisy angielskie): https://www.facebook.com/watch/?v=571821746275382 

Patrz też: Filmweb
Powyżej: trailer

"En Tus Brazos" ("W twoich ramionach", 2006).  Cały, nagrodzony krótkometrażowy film animowany (5' 21").

Zobacz też: FilmWeb.pl
Powyżej: trailer

"Niña Del Tango" (2012). Krótkometrażowy (25') wysoko oceniany dramat muzyczny z dobrym tangiem. Obraz w galerii przykuwa wzrok dziewczynki, Kurator opowiada jej historię jego powstania. Akcja rozgrywa się w Argentynie w latach '40.

Zobacz też: FilmWeb.pl

[3] FILMY DOKUMENTALNE

Powyżej: trailer

"Un tango mas" ("Ostatnie tango", 2015). Film dokumentalny. Długoletnia historia miłości i rozstania słynej pary tanga argentyńskiego (María Nieves Regi i Juan Carlos Copes). Oboje występują w tym filmie w roli siebie samych u schyłku kariery. 

Zobacz też: FilmWeb.pl
Powyżej: trailer

"Café de los maestros" (2008). Dokument - perła tylko dla już nieuleczalnie dotkniętych tangiem. Film, w którym nakręcono chodzące legendy tanga argentyńskiego (ze świadomością, że być może po raz ostatni). Pomysłodawca projektu i scenarzysta, Gustavo Santaolalla (widać go w filmie) sam jest znakomitym argentyńskim muzykiem i kompozytorem, którego muzyka czasem gości na neolongach (zob. przykład).

Zobacz też: FilmWeb.pl
Cały film. Trzeba przejść do YouTube, żeby obejrzeć

"One tango moment" (2008). Dokument (1h 04') złożony z mozaiki naturalnych scen, okraszony wywiadami. Osią jest plan pewnej pary - wzięcia udziału w mistrzostwach w Buenos Aires. Odwołanych.  Dostępny w całości online - w YouTube.

Cały film.

"The Heart of Tango" 2007. Malowniczy film dostępny w całości online - w YouTube. Próba definicji tanga w kilku zaaranżowanych scenach z narracją (18'56").

Brak nawet dostępnego online trailera :-(

"Szwedzkie tango" (1999). Godzinny film dokumentalny. Kamera towarzyszy bohaterom przez cztery miesiące. Unikat: polski reżyser (Jerzy Śladkowski). Temat: mała wioska na dalekiej, mroźnej północy Szwecji i gorące tango rozświetlające zmierzch życia pewnej starszej pary. Film ma kilka nagród.

Patrz też: Filmweb.pl | Patrz też: IMDB

[4] ZOBACZ TEŻ LISTY FILMÓW