FILMY O TANGU

ORAZ FILMY Z TANGIEM "W ROLI GŁÓWNEJ"

Główne kryterium: "polecane przez pasjonata tanga innym pasjonatom tanga". Niektóre trudne do zdobycia; nie ma tu natomiast filmów "prawie niemożliwych do zdobycia".

FILMY FABULARNE

"Tango" (1998) Carlosa Saury, to nagrodzony za muzykę, a nominowany i do Oscara quasimusical. Nie jest bezpośrednio o tangu, jednak jest tam naprawdę wiele tanga (a zobaczyć można i tango, i milongę, i canyengue). Przez wielu tangueros uważany za kluczowy, przez wielu innych krytykowany za "brak atmosfery tanga"..

"Tango Libre", 2012. Namiętność, tango i dramat (a chwilami tragifarsa). Warto obejrzeć już dla samej sceny, w której ikona i współtwórca tanga, (Mariano "Chico" Frumboli, tu; więzień) mówi "tak, wszyscy (Argentyńczycy tańczą tango). Oprócz mnie". W scenie męskiego tanga argentyńscy maczo w belgijsko-francuskim filmie tańczą w kaliskim więzieniu.

"The Tango Lesson" ("Lekcja tanga", 1997). Formalnie to nie jest film o tangu, jednak tango jest tam obecne na kilku płaszczyznach jednocześnie.

"Naked tango" ("Nagie tango", 1990). Ten mało u nas znany film jest dostępny online w angielskiej wersji językowej. Wielu stawia go w absolutnej czołówce "atmosfery tanga" (mimo, że samo tango występuje w tym filmie dość marginalnie).

"Je ne suis pas là pour être aimé" (2005). Sympatyczny melodramat. Lekcje tanga zmieniają nudny żywot gównego bohatera. W końcowej scenie (napisy) tańczą znakomici Géraldine Rojas & Javier Rodriguez.

"Valentina's Tango" (2007). Czarna komedia. Mało u nas znany, jednak dostępny w pełnej wersji w YouTube i w Dailymotion.

FILMY FABULARNE KRÓTKOMETRAŻOWE

"Tanghi argentini" ("Tango argentyńskie", 2006). Ciepły film fabularny (13'48").


https://youtu.be/p86MUGTR5g4

"Niña Del Tango" (2012). Krótkometrażowy (25') dramat muzyczny z dobrym tangiem.

"En Tus Brazos" ("W twoich ramionach", 2006). Cały, nagrodzony krótkometrażowy film animowany (5' 21").

Filmy dokumentalne

"Un tango mas" ("Ostatnie tango", 2015). Film dokumentalny. Długoletnia historia miłości i rozstania słynej pary tanga argentyńskiego (María Nieves Regi i Juan Carlos Copes). Oboje występują w tym filmie w roli siebie samych u schyłku kariery.

"Café de los maestros" (2008). Dokument, perła dla nieuleczalnie dotkniętych tangiem. Film, w którym (czasem po raz może ostatni) zobaczyć można chodzące legendy tanga argentyńskiego. Pomysodawca projektu i scenarzysta, Gustavo Santaolalla (widać go w filmie) sam jest znakomitym argentyńskim muzykiem i kompozytorem, którego muzyka czasem gości na neolongach (zob. przykład).

"One tango moment" (2008). Dokument złożony z mozaiki naturalnych scen, okraszony wywiadami. Osią jest plan pewnej pary - wzięcia udziału w mistrzostwach w Buenos Aires. Odwołanych.

"The Heart of Tango" 2007. Malowniczy film dostępny w całości online. Próba definicji tanga w kilku zaaranżowanych scenach z narracją (18'56").

Brak dostępnego online trailera :-(

"Szwedzkie tango" (1999). Godzinny film dokumentalny. Kamera towarzyszy bohaterom przez cztery miesiące. Unikat: polski reżyser, mała wioska na dalekiej, mroźnej północy Szwecji i gorące tango rozświetlające zmierzch życia pewnej starszej pary.