Krok TRZECI
(materiał dodatkowy do trzeciej lekcji)
Uwaga: te treści są publicznie dostępne, jednak są to materiały dodatkowe przygotowane dla bardzo konkretnej grupy odbiorców i nie stą w żadnym stopniu próbą zaproponowania jakiegoś standardu "kursu dla początkujących" lub tp.
DO PRZECZYTANIA
"Lekcja tańca... i nie tylko". Znakomity tekst. Nie tylko dobrze się go czyta, ale także naprawdę trafnie określa on kwintesencję idei prowadzenia i podążania w tangu (tekst pochodzi z Facebooka, jednak nie jest potrzebne konto FB, aby go przeczytać).
DO SŁUCHANIA: ZADANIE - ZAGADKA
Poniżej zamieszczam ponumerowaną listę nagrań. Same powerplaye z okresu Złotej Ery w Buenos Aires, okresu, z którego pochodzą najlepsze i najsłynniejsze tanga, grane i tańczone dziś na całym świecie.
Przygotuj kartkę i długopis.
Przesłuchaj po kolei śpiewane fragmenty 10 nagrań (linki poniżej). Słuchając każdego nagrania zamknij oczy i wyobraź sobie śpiewaka. Spróbuj odgadnąć jego wiek. Zapisz na kartce typowany wiek wykonawcy obok numeru nagrania (najlepiej wytypuj konkretny wiek w latach, ale możesz zapisać przedział, np. 40-50 lat, w ostateczności "młody", w średnim wieku", stary" etc.). Nie oszukuj siebie samej/samego (np. nie szukaj Googlem dat nagrań i dat urodzenia artystów), bo wtedy cała zabawa straci smak.
DOPIERO PO przesłuchaniu wszystkich poniższych cytatów muzycznych (probka-1.mp3 .. probka-10.mp3) i zapisaniu swoich typów kliknij w ROZWIĄZANIE ZAGADKI (na samym dole, pod próbkami). Porównaj wyniki i wyciągnij wnioski (kluczowe pytanie: kto wtedy tworzył, grał i tańczył tango?) :-). W ROZWIĄZANIU są też linki do pełnych utworów.
UWAGA: Wszystkie przytoczone poniżej próbki muzyczne są autentycznymi cytatami - fragmentami utworów granych i chętnie tańczonych na dzisiejszych milongach. Warto słuchając uczyć się zapamiętywać i zgadywać nie tylko utwory, ale przede wszystkim styl danej orkiestry (na planszy rozwiązania przy każdym tytule jest nazwisko właściciela/dyrygenta orkiestry). Poza tangami podałem też próbki tangowalców i foxtrotów (także granych dziś na milongach).