Rozdział 3

TANGO TO MUZYKA

Przewodnik "Tango - moja nowa pasja" jest stale dostępny pod adresem:

Na tej podstronie znajdziesz ODDZIELNIE WYDANY Rozdział 3 oraz materiały dodatkowe do niego.

Tango liczy sobie ponad sto lat rozwoju oraz dziesiątki tysięcy kompozycji. Przeszło zatem długą ewolucję w efekcie której najstarsze utwory (tzw. tango primitivo) mało przypominają to, co dziś nazywamy tangiem.

Kluczowe znaczenie w historii tanga ma około dwudziestoletni okres mieszczący się między latami trzydziestymi i pięćdziesiątymi XX stulecia, zwany Złotą Erą, jednak dziś słuchamy i tańczymy[1] tanga nagrane i znacznie wcześniej (niemal stuletnie), i znacznie później (do dziś). Tango jest zresztą dziś bardzo żywe: na rynku muzycznym działa duża liczba tangowych zespołów muzycznych i orkiestr aranżujących utwory sprzed wielu dziesięcioleci, tworzących w tej samej stylizacji nowe utwory, dokonujących uwspółcześnionych rearanżacji, a także tworzących całkiem nową stylistycznie muzykę nawiązującą do tanga.

Rozdział 3. Jest przeznaczony dla każdego, dla kogo muzyka tangowa stanowi cokolwiek więcej niż tylko pretekst do wyjścia na parkiet, jednak zwłaszcza dla osób, które nie dysponują fachowym przygotowaniem muzycznym. Do skorzystania z niego nie jest potrzebna wiedza muzyczna (w tym np. umiejętność posługiwania się fachowym aparatem pojęciowym).

W Rozdziale 3. wskazano i przystępnie scharakteryzowano najważniejsze okresy muzyczne w historii rozwoju tanga. Skupiono się głównie na muzyce, która do dziś jest żywa. Podano praktyczne przykłady, które powinien znać i rozróżniać każdy.

- - -

[1]odtwarzane z oryginalnych zapisów mechanicznych, zwykle zdigitalizowanych i czasem (ale nie zawsze) cyfrowo restaurowanych.