Tango w filmie

Sceny "tanga" (STYLIZACJE) w filmach FABULARNYCH

Markowane, stylizowane, sklejane z kawałków, czasem z nogami dublerów. Jednak to właśnie te filmy kształtują wyobraźnię milionów widzów. UWAGA: są tu i stylizacje inspirowane tangiem międzynarodowym, których poziom choreograficzny i artystyczny artystyczny nie jest zły, jednak wszystkie łączy jedno: nie są tangiem argentyńskim (któremu poświęcona jest niniejsza witryna).

Scent of a Woman (Zapach kobiety, 1992).

Kultowa scena. Al Pacino nie umie tańczyć, jednak umiejętne cięcia maskujące ten problem, sprytny montaż oraz unikalny klimat tej właśnie sceny z wielu zjadaczy chleba zrobił gorących miłośników tanga.

Shall we dance? ‎‎‎‎(Zatańcz ze mną, 2004)‎‎‎‎.

Richard Gere i Jennifer Lopez. Jedna z kultowych "scen tanga". Dialog bohaterów bardzo tangowy, jednak stylizacja, oj, zdecydowanie nie (no a Gere nie umie tańczyć tanga) ;-)

Valentina's Tango (2007).

Posklejany z krótkich ujęć popis choreograficzny markujący tango escenario.

Love and other disasters ‎‎‎‎(Miłość i inne nieszczęścia, 2006)‎‎‎‎.

Bardzo źle markowane tango. Nie ma sklejek, aktorzy faktycznie tańczą nibytangową choreografię, której ich na szybko wyuczono.

Moulin Rouge (2001) - scena dramatyczna.

Okropna stylizacja odrobinę inspirowana tangiem międzynarodowym (nic z tanga argentyńskiego), tangowy kicz, ale tym razem w mistrzowskim stylu. Cóż: koniecznie obejrzeć! Muzyka: "El Tango de Roxanne" łączy rockowy motyw ("Roxanne") z klasycznym tangowym motywem ("Tanguera").

Naked tango ‎‎(Nagie tango, 1991)‎‎.

Stylizacja mająca sugerować tango. Mało u nas znana koprodukcja argentyńsko-japońsko-szwajcarsko-amerykańska.

True Lies ‎(Prawdziwe kłamstwa, 1994).

Arnold Schwarzenegger oraz Tia Carrere. To jest pastisz, ale "uczciwy": przynajmniej nikt nie udaje, że nie udaje ;-)

Take The Lead ‎‎‎(Wytańczyć marzenia, 2006).

Antonio Banderas i Liz Friedlander. Kultowa scena. Ostro montowana stylizacja na inspiracjach tangiem międzynarodowym i escenario, do "Asi se Baila el Tango - Baliongo" (Veronika Verdier).

Addams Family (Rodzina Adamsów, 1993).

Morticia Y Homero Adams w wydaniu oryginalnym klasycznego serialu. Czysty pastisz; znalazł się tutaj dla kompletu.

‎‎Chicago (2002).

Musicalowa scena zbiorowa "He Had It Comin' ", utwór "Cellblock Tango". Oj, to zdecydowanie nie jest tango! Mimo wszystko warto obejrzeć. Skąd ta scena w tym zestawieniu? Z powodu klimatu.

Frida (2002).

Nieco wyuzdana etiuda taneczna dwóch pań do muzyki flamenco... Taniec nie udaje ani tanga, ani flamenco więc... co ta scena robi w tym zestawieniu? Bo bywa często uznawana za filmową "scenę tanga".

Easy Virtue (Wojna domowa, 2008).

Stylizacja chyba nieco inspirowana tangiem argentyńskim, jednak ani choreograf, ani aktorzy go nie znają.

High Strung (2016).

Aktorzy markują tango. Ani oni, ani choreograf nie znali tanga argentyńskiego.

Jesteś moim życiem (2006).

Argentyńska telenowela, odc. 130. To Argentyna, więc aktorzy przynajmniej się starali: opanowali układ markujący tango escenario i wykonali go przed kamerą tak, jak zdołali.

Le Tango des Rashevski (Tango Rashevskich, 2003) >>Filmweb. Film trudny do zdobycia w Polsce.

Aktorzy nie potrafią tańczyć, więc kamera pokazuje tylko górne połowy ciała. Dodano ułamki sekund nóg dublerów. Może to jest jakaś metoda?

Captain Corelli's Mandolin (2001). >>Filmweb

Penélope Cruz w stylizacji opartej baardzo luźno na tangu argentyńskim, tańczona do dźwięków tanga międzynarodowego.Rent (2005)

"The Tango Maureen" - scena z prostą i bezpretensjonalną stylizacją. Niczeg

Step Up 3D (2010) >>Filmweb

Scena zbiorowa z choreografią opartą na stylistyce tanga międzynarodowego.

Valentino (1951)

Charakteru tej stylizacji nie trzeba objaśniać. Tango z batem w ręku, to bardzo unikalne podejście. Warto wskazać natomiast, że ta głęboko zasmucająca scena jest niewątpliwie wzorowana na tej: https://youtu.be/b_sG5vRKcB0 (gdzie prawdziwy Rodolfo Valentino tańczy w filmie Czterech jeźdźców apokalipsy z 1921 r.)